Targi Pracy

Harmonogram

11/ 10

2024

10:00

17:00

Inkluzywne Targi Pracy
Czytaj więcej

Zapraszamy na trzecią edycję 1. w Polsce Inkluzywnych Targów Pracy. 11/10/2024 spotkamy się w Strefie Targowej, gdzie osoby przedstawicielskie sprawdzonych, zaufanych firm stosujących włączające praktyki opowiedzą Wam więcej o pracy w ich firmach, wprowadzą Was w tajniki procesu rekrutacji, skonsultują Wasze CV, rozwieją wątpliwości i wesprą Wasze poszukiwania pracy we włączającej przestrzeni.

W tej edycji w Strefie Targowej spotkacie firmy:

  • Prideshop.pl
  • Statestreet
  • UBS
  • PepsiCO
  • HSBC
  • Akamai
  • Shell
  • BBH
  • ABB
  • Rockwell Automation
  • CISCO
  • Jacobs
  • Sylvamo
  • I inne, TBA

Dodatkowo, konsultacjami CV zajmie się:

  • Urząd Pracy w Krakowie.

11/ 10

2024

10:45 – 12:45

STREFA WYTCHNIENIA: Projekcja filmu Sweetheart (reż. Marley Morrison)
Czytaj więcej

W ramach partnerstwa z platformą Outfilm.pl zapraszamy na pokaz filmu Sweetheart w reżyserii Marley Morrison.

AJ wie, że jest inna niż wszyscy. A już na pewno nie chce spędzać wakacji nad morzem ze swoją “normalną”, nudną rodziną. Przygotowana na najgorszy tydzień w swoim życiu, poznaje beztroską ratowniczkę – Islę. Między dziewczynami szybko rodzi się więź.

Sweetheart to ekscentryczna i nostalgiczna opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu siebie.

„Pragnienie opowiedzenia tej historii zrodziło się z moich własnych bitew z tożsamością płciową i seksualnością oraz jej zdolnością do konsumpcji psychiki nastolatki, która nie do końca nauczyła się poruszać po świecie jako młoda lesbijka. Interesuje mnie queerowa widoczność i swoboda ekspresji, jak zmieniały się na przestrzeni pokoleń i jaki wpływ mają na rodzinę w konfrontacji z rzeczywistością, ciągle zmieniającym się światem wewnątrz danej osoby. Mam nadzieję, że zapewnię widoczność ludziom, którzy się nie poddają – walczącym z oczekiwaniami społeczeństwa wobec kobiet, umieszczając w centrum swojego filmu lesbijkę. Mam nadzieję, że film będzie podnoszącym na duchu i radosnym przeżyciem, pełnym koloru, humoru, młodzieńczej energii i serca. W ten sposób odzwierciedlając ekscytację i podniecenie związane z pierwszym zakochaniem się, odpuszczenie skonstruowanych idei o nas samych, aby żyć bez wstydu” mówi o filmie reżyserka, Marley Morrison

11/ 10

2024

11:45 – 12:45

STREFA ROZMÓW: Corporate Snatch Game, gra dyskusyjna prowadzona przez Drag Queen, Twoją Starą

Czytaj więcej

Corporate Snatch Game to format odkryty na nowo i pokochany przez queerową społeczność dzięki programowi RuPaul Drag Race, w którym osoby uczestniczące wcielają się w sławne postaci, aby odpowiadać na pytania prowadzących. W ramach Beyond Labels w szranki staną osoby przedstawicielskie firm stosujących włączające praktyki, aby opowiedzieć o tym jak można lepiej włączać w środowisku pracy, odpowiadając na pytania zadawane przez prowadzącą, Twoją Starą.

  • Twoja Stara (Piotr Buśko)

Matka, jakiej nigdy nie mi_ście… i mieć nie chcecie. Drag queen, performerka, drag aktywistka i glam clown! Matka założycielka show „Twój Drag Brzmi Znajomo”, autorka podcastu „Twoja Stara nadaje” i współautorka podcastu “Ci geje chcą mnie zabić”. Inspiruje ją wszystko to, co stworzyło z niej potwora: musical, kino klasy B i społeczeństwo, które jest niemiłe. Aktywistycznie związana z wrocławskim stowarzyszeniem Kultura Równości. Koordynator Równego Miejsca Centrum LGBT+ Wrocław, rzecznik prasowy stowarzyszenia i nieobecny “bibliotekarz”. Organizator Queerowego Klubu Książki i projektu Równe Rozmowy.

11/ 10

2024

13:15 – 14:15

STREFA WYTCHNIENIA: Ciałożyczliwa joga z Anną Gil
Czytaj więcej

Praca to zbiór czynności i zobowiązań, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu, często niezależnie od naszych chęci wpływając na jego kształt i rytm oraz na przestrzeń naszych ciał – pojawiające się w nich napięcia, zmęczenie i wypalenie, ale też doświadczenie zawiązywania międzyludzkich więzi, satysfakcji i radości. Podczas ciałoczułej jogi poświęcimy czas delikatnej i spokojnej praktyce jogi, która zaprasza do poszukiwania wewnętrznego wytchnienia i harmonii poprzez łagodny ruch i świadomy oddech. Skupimy się na miękkich, dostępnych dla każdego asanach, które wspierają ciało w regeneracji i odprężeniu. Zajęcia mają na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni pełnej akceptacji, gdzie każdy uczestnik może poczuć się otulony ciepłem wspólnoty i poczuciem przynależności. To czas na zatrzymanie się, wsłuchanie w siebie i znalezienie głębokiego spokoju w ciele oraz umyśle, przy jednoczesnym wsparciu grupy.

Warsztat poprowadzi

  • Anna Gil (ona/jej), która pisze o sobie:
    Cześć! Jestem nauczycielką jogi w nurcie vinyasa, a praktykuję jogę od kilkunastu lat. Uwielbiam każdą formę ruchu: od jogi, biegania, kalisteniki, aż po wyprawy rowerowe i górskie. Wielokrotnie podróżowałam do Indii aby uczyć się jogi od najlepszych nauczycieli. Ostanie kilka lat spędziłam na Islandii, gdzie pod okiem ulubionych nauczycieli praktykowałam i dzieliłam się jogą. W praktyce jogi, szukam płynności, zaangażowania ifunkcjonalnego podejścia do ciała i oddechu, które potęgują spokój, balans i harmonię umysłu. Jestem człowiekiem outdorowym. Uwielbiam podróże, wysokie góry, roadtripy i zimę! Do zobaczenia na macie!

11/ 10

2024

13:30 – 14:30

STREFA ROZMÓW: Nieopowiedziane Queerstorie, czyli wykład o tym jak odnajdujemy i kształtujemy korzenie queerowej świadomości – wykład Emanueli Lewandowskiej i Dawida Wojtyczki
Czytaj więcej

Queerowe osoby były, są i będą. Chociaż pochodzimy z różnych zakątków świata, mamy różne zaplecze kulturowe i bagaż doświadczeń i mówimy we wszystkich istniejących językach, łączy nas wspólnota doświadczeń, która ukształtowała globalną, queerową kulturę. Kulturę oporu, języka symboli i gestów, ale też poetykę radości i czułości. Emanuela Lewandowska i Dawid Wojtyczka opowiedzą nam więcej o mniej znanych queerstoriach z różnych zakątków świata i czasu, rozważając jednocześnie nad tym, dlaczego rozmowa o włączeniu jest konieczna w przestrzeni pracy (i każdego innego współbycia).

  • Emanuela Lewandowska (onx/jex)
    Osoba aktywistyczna, edukatorska i kuratorska, specjalistx ds. inkluzywnego marketingu. Stypendystx programu N-ost, “History Unit: Reframing Queer Narratives in Media”, prowadzącx projekt skoncentrowany na śledzeniu i odzyskiwaniu queerstorii Europy Wschodniej. Wiceprezeszcze krakowskiej Federacji Znaki Równości. Osoba członkowska II kadencji Rady ds. Równego Traktowania przy Urzędzie Miasta w Krakowie. Współproducentx i współtwórcx formatu 1. w Polsce Inkluzywnych Targów Pracy – Beyond Labels.
  • Dawid Wojtyczka (on/jego; ona/jej)
    Aktywista działający na rzecz praw osób LGBTQIAP+, specjalista ds. różnorodności, równości i inkluzji (DEI), trener biznesowy oraz edukator oddany kwestiom sprawiedliwości społecznej. Jego szerokie doświadczenie w tej dziedzinie zostało docenione Polską Nagrodą Różnorodności 2023. Współautor książki „Transformacja”, wiceprezeska Federacji Znaki Równości, współzałożyciel Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ oraz osoba członkowska III kadencji Rady ds. Równego Traktowania  przy Urzędzie Miasta w Krakowie. Współproducent i współtwórca formatu 1. w Polsce Inkluzywnych Targów Pracy – Beyond Labels.

11/ 10

2024

14:30 – 15:20

STREFA WYTCHNIENIA: Medytacja z Karolem Wilczyńskim
Czytaj więcej

Więcej informacji wkrótce.

11/ 10

2024

14:45 – 15:45

STREFA ROZMÓW: Dobre praktyki w biznesie, wykład Oli Tomaszewskiej z AON Polska
Czytaj więcej

Jak miejsca pracy mogą włączać? Gdzie szukać wsparcia kiedy dotyka nas dyskryminacja w miejscu pracy? Jakie praktyki skupione na inkluzywności są osiągalne w Polsce i w jaki sposób firmy je wprowadzają? Na te pytania, na podstawie wypracowanych w AON Polska dobrych praktyk, opowie Ola Tomaszewska, specjalista

  • Ola Tomaszewska (ona/jej)
    Doradczyni ds. różnorodności i społeczności lokalnej w Aon. Pasjonatka odpowiedzialności społecznej biznesu i praw człowieka. Pracuje w Aon, gdzie przeszła ewolucję od księgowej, do specjalistki z obszaru różnorodności i społeczności lokalnej. Prywatnie aktywistka na rzecz praw kobiet i mniejszości.

11/ 10

2024

15:30 – 18:00

STREFA WYTCHNIENIA: Ćwiczenia z towarzystwem – warsztat Pauliny Czapskiej i Anny Szapert z Kolektywu Future Simple
Czytaj więcej

Ćwiczenia z towarzystwem

Relacje, związki, kontakty, stosunki, więzi.

Zagadnienie relacji z innymi stanowi fundament rozważań  współczesnej psychologii. Co różne teorie psychologiczne mówią o tworzeniu „zdrowych” i „dojrzałych więzi”? Czy relacje mogą być dla nas wytchnieniem i schronieniem? Czy to zdrowo szukać wytchnienia od relacji? Czy relacje mogą nas męczyć? Jakie zachowania służą budowaniu kontaktów z ludźmi? Czy relacje można ćwiczyć? Jak nowoczesność i technologie wpływają na nasze więzi?Na te pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi podczas Ćwiczeń z Towarzystwem. Serdecznie zapraszamy do wspólnego ćwiczenia!

  • Kolektyw Edukacyjny Future Simple
    Pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Zachęcamy do szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Pokazujemy, że praca z emocjami jest równie przydatna jak ciągłe poszerzanie wiedzy. Pracujemy z mądrymi ludźmi, którzy od życia i siebie chcą więcej. Wierzymy, że zmianę świata można zacząć od siebie.
  • Paulina Czapska (ona/jej)
    Pracuję jako edukatorka, terapeutka. Współtworzę Kolektyw Edukacyjny Future Simple. Z wykształcenia jestem psycholożką kliniczną i zdrowia i psychotraumatolożką. Wspieram osoby indywidualne i całe organizacje i instytucje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Projektuję programy edukacyjne i rozwojowe, prowadzę warsztaty. Propaguję ideę zrównoważonego aktywizmu i kolektywnej troski.
  • dr Anna Szapert (ona/jej)
    Pracuję jako edukatorka, terapeutka i wykładowczyni akademicka. Współtworzę Kolektyw Edukacyjny Future Simple.  Badam kulturę terapeutyczną z perspektywy feministycznej. Moje doświadczenie obejmuje pracę indywidualną, jak i grupową w różnorodnych organizacjach. Towarzyszę w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju, wzmacnianiu wewnętrznych zasobów i potencjału, projektuję i prowadzę procesy szkoleniowe.

12/ 10

2024

10:00 –
17:00

STREFA NGO

Czytaj więcej

12/10/2024, w ramach trzeciej edycji Beyond Labels odbywającej się pod hasłem Wspólność, spotkamy się w strefie NGO, gdzie pojawią się różnorodne organizacje pozarządowe, kolektywy i stowarzyszenia działające na rzecz i w ramach społeczności LGBTQIAP+. To świetna okazja do spotkań, poznania organizacji i ich działań, zgarnięcia wlep, sieciowania się, a może nawet aktywistycznego zaangażowania.

Spotkamy się między innymi z organizacjami:

  • Niebinarność.PL
  • Tęcza po Burzy 
  • TęczUJ
  • Fundacja Fajrant
  • LGBT Film Festival
  • Grupa Nieustającej Pomocy 
  • Trans-Fuzja
  • Zaimki.pl
  • Asfera
  • Spółdzielnia Ogniwo
  • Tęczowa Drużyna 
  • Queerowy Maj
  • My, Rodzice
  • Federacja Znaki Równości
  • DOM EQ Kraków

12/ 10

2024

10:30 – 11:30

STREFA ROZMÓW: Alternatywne Metody Kolektywnej Współpracy – panel dyskusyjny z Prideshop.pl i Spółdzielnią Ogniwo
Czytaj więcej

Czy praca musi być instytucjonalna i osadzona w postkapitalistycznym rynku i rzeczywistości? Jak robi się miejsca pracy odpowiedzialnej społecznie? Jakie są alternatywne środki kolektywnej współpracy, które mogą jednocześnie budować społeczność? Na czym polega spółdzielczość w praktyce? Wokół tych pytań spotkają się i będą rozmawiać:

  • osoby przedstawicielskie Prideshop.pl, pierwszego w Polsce sklepu internetowego z tęczowymi gadżetami i sztuką, w którym wszystkie produkty tworzone są lokalnie, a za projekty odpowiadają queerowe osoby twórcze zajmujące się szerokim spektrum działań twórczych, od odzieży i tekstyliów, przez komiksy i książki, po najróżniejsze gadżety i wyroby ceramiczne. Do tego cały zysk ze sklepu, po opłaceniu pracy osób twórczych i zatrudnionych w sklepie, jest przeznaczony na działania Federacji Znaki Równości i Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ.
  • osoby przedstawicielskie Spółdzielni Ogniwo, przedsiębiorstwa społecznego zarejestrowanego w 2014 roku jako spółdzielnia pracy prowadząca niezależne centrum kultury – przez pięć lat na Kazimierzu, od 2020 r. w Podgórzu w podwórzu, przy ul. Smolki 11a. Organizują i goszczą setki wydarzeń: spotkania autorskie, konferencje, stand-upy, występy drag queens, pokazy filmowe, a nawet koncerty i imprezy taneczne. Prowadzą nadzwyczaj popularny klub czytelniczy i księgarnię.

12/ 10

2024

10:45-
11:45

STREFA WYTCHNIENIA: Warsztat z wytchnienia z Anią Gil
Czytaj więcej

 Zapraszamy na wyjątkową sesję oddechową, która przyniesie spokój, wytchnienie i poczucie otulenia. To doświadczenie pozwoli na głębsze połączenie z własnym ciałem oraz z innymi, tworząc przestrzeń wspólności i akceptacji.

W trakcie sesji będziemy eksplorować techniki oddechowe, które pomagają zredukować napięcie i stres, prowadząc do stanu głębokiego relaksu. Skupimy się na ciałopozytywności, celebrując różnorodność naszych ciał i ich unikalność. Każdy z nas jest inny, a w tej różnorodności odnajdujemy siłę i piękno.

Nasze spotkanie będzie także okazją do przełamania etykiet – beyond labels. Wspólnie stworzymy przestrzeń, w której każdy poczuje się swobodnie, wolny od ocen i stereotypów. To moment, w którym możemy pozbyć się zewnętrznych oczekiwań i połączyć się z naszą autentyczną istotą.

Przyjdź i doświadcz wytchnienia, które przynosi uważny oddech – to czas tylko dla Ciebie, aby na nowo odkryć wewnętrzny spokój i radość bycia tu i teraz. Czekam na Ciebie z otwartym serduszkiem aby wspólnie przeżyć tę magiczną chwilę.

  • Anna Gil (ona/jej), która pisze o sobie:

    Cześć! Jestem nauczycielką jogi w nurcie vinyasa, a praktykuję jogę od kilkunastu lat. Uwielbiam każdą formę ruchu: od jogi, biegania, kalisteniki, aż po wyprawy rowerowe i górskie. Wielokrotnie podróżowałam do Indii aby uczyć się jogi od najlepszych nauczycieli. Ostanie kilka lat spędziłam na Islandii, gdzie pod okiem ulubionych nauczycieli praktykowałam i dzieliłam się jogą. W praktyce jogi, szukam płynności, zaangażowania ifunkcjonalnego podejścia do ciała i oddechu, które potęgują spokój, balans i harmonię umysłu. Jestem człowiekiem outdorowym. Uwielbiam podróże, wysokie góry, roadtripy i zimę! Do zobaczenia na macie!

12/ 10

2024

11:45 – 12:45

STREFA ROZMÓW: Rozmowy o samorzecznictwie, czyli panel dyskusyjny z osobami przedstawicielskimi organizacji Trans-Fuzja, Zaimki.pl, Wiara i Tęcza i edukatorem Mikołajem Jabłońskim z podcastu Beza Wstydu.
Czytaj więcej

Queerowe wyzwolenie nie ma miejsca bez samrorzecznictwa – bez osób ze społeczności LGBTQIAP+ mówiących o postulatach i potrzebach społeczności, bez osób aktywistycznych gotowych stawiać czoła systemowi wykluczeń i nierównych szans, ale też bez nas samych, mówiących na co dzień o swoich doświadczeniach. Samorzecznictwo może mieć wiele oblicz i środków przekazu: to przekazywanie sobie nawzajem informacji, edukacja, udział w procesach legislacyjnych i chodzenie na marsze. To wlepy, ziny i codzienne bycie sobą. Co jeszcze? O tym opowiedzą nam:

  • Grzegorz Żak (on/jego) z Fundacji Trans-Fuzja
    Osoba prezesująca Zarządu Fundacji Trans-Fuzja. Ogarniacz społeczności krakowskiej. Administrator Grupy Wsparcia dla osób Transpłciowych na Facebooku, autor FanPage Angry Trans gdzie edukuje o kwestiach transpłciowych i opisuje swoją drogę tranzycji,  dawniej współtwórca filmików na kanale YouTube Transbros. W wolnym czasie cosplayer, artysta i gracz.
  • Anna Tess Gołębiowska (ono/jego)
    Osoba członkowska kolektywu „Rada Języka Neutralnego” prowadzącego zaimki.pl. Aktywiszcze, feminiszcze, dziennikarze, lewacze, małżonie, mamuś, queer. Zawodowo pisze, hobbystycznie czyta, ogląda i czasami gra. W ramach kolektywu „Września jest kobietą” walczy o prawa reprodukcyjne na ulicach małego miasta.
  • Mikołaj Jabłoński (on/jego)
    W internecie znany jako @bezawstydu, autor podcastu o tej samej nazwie w którym opowiada o wstydzie i bezwstydności. Od 4 lat jako samorzecznik szkoli i edukuje na tenat osób z niepełnosprawnością wzroku a także osób LGBT+. Edukator seksualny wyróżniony na liście Sexed.pl i Forbes women 100 osób wspierających edukację seksualną. Absolwent Filologii włoskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz studiów podyplomowych z Seksuologii Praktycznej na Uniwrrsytecie SWPS w Poznaniu. Obecnie student Psychologii.
  • Artur Kapturkiewicz (on/jego)
    Urodzony w roku 1961,  GT z akronimu LGBT+ , lekarz, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych. Współzałożyciel nieformalnej Grupy Polskich Chrześcijan LGBTQ+ Wiara i Tęcza, która powstała w roku 2010, a następnie w roku 2018 została sformalizowana jako Fundacja Wiara i Tęcza. Chrześcijanin, aktualnie bez określonego wyznania, wierzy w dobro w każdym człowieku, w nadrzędną rolę sumienia oraz w piękno wewnętrznej wolności. Wraz z Wiarą i Tęczą pracuje dla pełnej inkluzywności dla osób LGBT+ w społeczeństwie oraz w kościołach chrześcijańskich. Kocha przyrodę, piesze wędrówki i jazdę na rowerze.

    Rozmowę poprowadzi:
  • Dawid Wojtyczka (on/jego; ona/jej)
    Aktywista działający na rzecz praw osób LGBTQIAP+, specjalista ds. różnorodności, równości i inkluzji (DEI), trener biznesowy oraz edukator oddany kwestiom sprawiedliwości społecznej. Jego szerokie doświadczenie w tej dziedzinie zostało docenione Polską Nagrodą Różnorodności 2023. Współautor książki „Transformacja”, wiceprezeska Federacji Znaki Równości, współzałożyciel Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ oraz osoba członkowska III kadencji Rady ds. Równego Traktowania  przy Urzędzie Miasta w Krakowie. Współproducent i współtwórca formatu 1. w Polsce Inkluzywnych Targów Pracy – Beyond Labels.

12/ 10

2024

12:00 – 14:30

STREFA WYTCHNIENIA: Nieuświadomiony bias. Jak rozpoznać własne uprzedzenia? Warsztat z Sylvamo
Czytaj więcej

Nieświadome uprzedzenia to zakorzenione w nas przekonania i stereotypy, które wpływają na nasze postrzeganie świata i ludzi oraz działania, często bez naszej wiedzy. Ten warsztat pozwoli osobom uczestniczącym zrozumieć, czym są te uprzedzenia, jak się kształtują oraz jakie mają konsekwencje w codziennym życiu. Dzięki praktycznym ćwiczeniom nauczysz się, jak rozpoznawać własne biasy i skutecznie je neutralizować i z nimi pracować.

12/ 10

2024

13:30 – 14:30

STREFA ROZMÓW: Nie ma równości bez różnorodności, dyskusja o tworzeniu queerowych społeczności z Lu Olszewski, Dagmarą Koryluk i Gretą Pękałą
Czytaj więcej

Nie ma równości bez różnorodności to dyskusja o tworzeniu queerowych społeczności na przecięciu aktywizmu, środowisk międzyludzkich relacji, pracy zawodowej i innych miejsc, w których społeczność buduje poczucie bezpieczeństwa i kształtuje nasze więzi. Z Gretą Pełkałą, Lu Olszewski i Dagmarą Koryluk zastanowimy się dlaczego społeczność zajmuje tak istotne miejsce w doświadczeniu wielu osób LGBTQIAP+, stworzymy przepis na budowanie przestrzeni pełnych troski i opowiemy o aktywistycznym doświadczeniu, wypaleniu i tym jak się o nie zatroszczyć.

  • Lu Olszewski (ona/jej)
    Niebinarna aktywistka działająca na polu widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. Prezeska Fundacji Queerpol, działającej na rzecz osób queerowych w Polsce. Inicjatorka i współprowadząca projekt niebinarnosc.pl – strony internetowej oraz okolicznych działań nakierowanych na samorzecznictwo osób niebinarnych.
  • Dagmara Koryluk (ona/jej)
    Aktywistka równościowa, wiceprezeska Fundacji Queerpol, działającej na rzecz osób queerowych w Polsce. Organizuje i buduje wrocławskie społeczności queerowe, m.in. sieci pracownicze. Ma doświadczenie aktywistyczne i edukatorskie zarówno w korporacji jak i “na ulicy” i oba te światy inspirują ją do działania. 
  • Greta Pękała (ona/jej)
    Aktywistka na rzecz społeczności queerowej oraz feministycznej. Jedna z osób tworzących Stowarzyszenie Tęczowy Tarnów oraz aktualna koordynatorka Tarnowskiego Centrum Równości. 

12/ 10

2024

14:45 – 15:45

STREFA ROZMÓW: Jesteśmy w tym razem, panel dyskusyjny o związkach zawodowych ze Związkiem Pracowników Branży Gier, OZZ Inicjatywą Pracowniczą UJ i Weroniką Szwugier.
Czytaj więcej

Podczas panelu porozmawiamy o roli związków zawodowych w walce o prawa pracownicze. Związek Pracowników Branży Gier, OZZ Inicjatywa Pracownicza UJ i Weronika Szwugier podzielą się swoimi doświadczeniami z różnych sektorów, wskazując na wyzwania i sukcesy w organizowaniu się osób pracujących. Dowiesz się, jak kolektywne działania mogą zmieniać warunki pracy, oraz dlaczego solidarność w miejscu pracy ma tak często kluczowe znaczenie.

  • dr Joanna Grzymała-Moszczyńska (ona/jej)
    Psycholożka, trenerka, działaczka społeczna. Pracuje w Instytucie Psychologii UJ, gdzie bada kwestie zaangażowania społecznego i wypalenia aktywistycznego. Od 6 lat działa w Komisji Międzyzakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy UJ.
  • Weronika Szwugier (ona/jej)
  • osoba przedstawicielska Związku Pracowników Branży Gier

12/ 10

2024

14:45 – 15:45

STREFA WYTCHNIENIA: Neuroróżnorodny warsztat samoregulacji z Dziewczynami w Spektrum
Czytaj więcej

Podczas warsztatu porozmawiamy o umiejętności samoregulacji, wymienimy się przykładami radzenia sobie ze stresem oraz zaangażujemy nasze ciała w regulowanie układów nerwowych. Zapraszamy neuroatypowe osoby queerowe, szczególnie z wyzwaniami motorycznymi, dyspraksją czy niską sprawnością fizyczną. Ubierzcie się wygodnie!

Warsztat poprowadzi:

  • Ewa Furgał (ef) (ona/onx)
    Założycielka i prezeska Fundacji Dziewczyny w Spektrum działającej na  rzecz autystycznych dziewczyn i osób queer. Autorka książek „Dziewczyna w spektrum” (2022) i „Autentyczna w spektrum” (2023). Ashoka Fellow od 2022, laureatka Nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską oraz Willy Aastrup Accesibility Award za działalność na rzecz osób w spektrum autyzmu. Autorka innowacji społecznej ZAwodowe ZAprzyjaźnianie dla niepracujących kobiet w spektrum autyzmu. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych „Neuroróżnorodność na rynku pracy” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

12/ 10

2024

16:00 – 17:00

STREFA ROZMÓW: Być sobą w pracy – Queerowe Strategie Wspólności, panel dyskusyjny z Mają Heban, Alą Uwarową i Piotrką Masierak
Czytaj więcej

Podczas tego panelu Maja Heban, Ala Uwarowa i Piotrka Masierak, wspólnie z Emanuelą Lewandowską, poszukają pogłębionej odpowiedzi na pytanie co znaczy być sobą w różnych przestrzeniach, w tym zawodowych, ale przede wszystkim w kontekście queerowej wspólności. Zastanowimy się razem na czym polega budowanie relacji opartych na solidarności, czy wzmocnienie można znaleźć w dzieleniu się zarówno odwagą, jak i słabościami oraz porozmawiamy o wspólnych strategiach, które pomagają queerowym osobom odnajdywać swoje miejsce – zarówno w pracy, jak i poza nią.

  • Maja Heban (ona/jej)
    Transpłciowa aktywistka, publicystka, autorka książki “Godność, proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei”. Działa na rzecz osób LGBT+, w szczególności osób transpłciowych, zajmuje się przede wszystkim śledzeniem i prostowaniem dezinformacji antytrans. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza. 
  • Piotrka Masierak (ona/jej)
    Dziennikarka i wydawczyni. Absolwentka Wydziału Polonistyki UMCS (magistra polonistyki ze spec. logopedyczną). Pracowała m. in. w “Gazecie Wyborczej”, “Sportowych Faktach”, Player.pl oraz SwipeTo.pl, pisała również felietony dla “Wysokich Obcasów”. Obecnie współpracuje z Trzecim Programem Polskiego Radia, Grupą Wydawniczą Foksal oraz Babis Media. W 2015 została jedną z założycielek lubelskiego okręgu Partii Razem, w której działała do 2018. W tym czasie była szefową sztabu wyborczego okręgu Razem Lubelskie w wyborach parlamentarnych 2015, a także radną krajową partii jednej kadencji. Po odejściu z głównego nurtu polityki zajmuje się aktywizmem queerowym, feministycznym i aborcyjnym. Mieszka w Warszawie z kotem Staszkiem.
  • Ala Uwarowa (ona/jej)
    Queerowa performerka o korzeniach polsko-ukraińskich, obecnie mieszkająca w Poznaniu. Kuratorka wydarzeń performatywnych i paneli dyskusyjnych, kostiumografka, członkini domu dragowego House of Orzeczenie i kolektywu pozqueer. W swojej działalności skupia się na osobistych doświadczeniach jako niebinarnej kobiety transpłciowej. Wykorzystuje estetykę campową, inspirując się wszelkimi formami queerowej ekspresji artystycznej.

    Rozmowę poprowadzi:
  • Emanuela Lewandowska (onx/jex)
    Osoba aktywistyczna i edukatorska, kuratorka kultury, specjalistx ds. inkluzywnego marketingu. Stypendystx programu N-ost, “History Unit: Reframing Queer Narratives in Media”, aktualnie prowadzącx projekt skoncentrowany na śledzeniu i odzyskiwaniu queerstorii Europy Wschodniej. Wiceprezeszcze krakowskiej Federacji Znaki Równości i osoba współtworząca Krakowskie Centrum Równości DOM EQ.

12/ 10

2024

16:15 – 19:00

STREFA WYTCHNIENIA: Projekcja filmu Sweetheart (reż. Marley Morrison)
Czytaj więcej

W ramach partnerstwa z platformą Outfilm.pl zapraszamy na pokaz filmu Sweetheart w reżyserii Marley Morrison.

AJ wie, że jest inna niż wszyscy. A już na pewno nie chce spędzać wakacji nad morzem ze swoją “normalną”, nudną rodziną. Przygotowana na najgorszy tydzień w swoim życiu, poznaje beztroską ratowniczkę – Islę. Między dziewczynami szybko rodzi się więź.

Sweetheart to ekscentryczna i nostalgiczna opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu siebie.

„Pragnienie opowiedzenia tej historii zrodziło się z moich własnych bitew z tożsamością płciową i seksualnością oraz jej zdolnością do konsumpcji psychiki nastolatki, która nie do końca nauczyła się poruszać po świecie jako młoda lesbijka. Interesuje mnie queerowa widoczność i swoboda ekspresji, jak zmieniały się na przestrzeni pokoleń i jaki wpływ mają na rodzinę w konfrontacji z rzeczywistością, ciągle zmieniającym się światem wewnątrz danej osoby. Mam nadzieję, że zapewnię widoczność ludziom, którzy się nie poddają – walczącym z oczekiwaniami społeczeństwa wobec kobiet, umieszczając w centrum swojego filmu lesbijkę. Mam nadzieję, że film będzie podnoszącym na duchu i radosnym przeżyciem, pełnym koloru, humoru, młodzieńczej energii i serca. W ten sposób odzwierciedlając ekscytację i podniecenie związane z pierwszym zakochaniem się, odpuszczenie skonstruowanych idei o nas samych, aby żyć bez wstydu” mówi o filmie reżyserka, Marley Morrison.

Druga edycja Inkluzywnych Targów Pracy Beyond Labels – podsumowanie!

Tym razem gościliśmy wyjątkowe osoby,  które dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem.  Wśród nich była posłanka na Sejm Anna Grodzka, dziennikarz oko.press Anton Ambroziak, osoba  influencerska Niedzia,  Ewa (Ef) Furgał z Fundacji Dziewczyny w Spektrum,  kolektyw Future Simple (czyli wspaniałe Paulina Czapska i Anna Szapert),  Tomasz Siara,  Lilianna Zeic,  Filip Kijowski,  Inga Sobólska z Fundacji GrowSPACE,  Magda Dropek –  asystentka ministry równości Katarzyny Kotuli, oraz Sylvia Baudelaire – transpłciowa aktywistka,  piosenkarka i sex workerka z Kolektywu Kamelia. 

Strefa edukacyjna tętniła życiem,  oferując inspirujące wykłady i panele dyskusyjne . Rozmawiałyśmy o tranzycji w miejscu pracy,  inkluzywności jako wartości podstawowej,  dobrych praktykach korporacyjnych,  stresie mniejszościowym, kosztach wykluczenia,  neuroróżnorodności w pracy oraz o tym, j ak tworzyć własne miejsca pracy w kulturze,  sztuce i trzecim sektorze. 

Wśród firm i organizacji, które dołączyły do nas w Gdańsku, były LSEG,  Intel,  StateStreet,  NESst Fund , uPacjenta, Fundacja Aktywności Zawodowej oraz UNHCR.  Dziękujemy im za zaangażowanie i wsparcie w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla naszej społeczności! 

Druga edycja targów Beyond Labels nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego Fundacji State Street.  Jesteśmy bardzo wdzięczne za grant, który umożliwił nam kontynuowanie naszych działań. 

Jeśli chcecie jeszcze raz przeżyć te inspirujące chwile lub nadrobić zaległości, zapraszamy na naszego YouTube’a, gdzie znajdziecie pełną playlistę zapisanych paneli: https://youtube.com/playlist?list=PLsfVh64uWGcCbM_u9I4p2JJm2LibRyKJY&si=pLjbJIHFfRUWN1x- . Po więcej inspitujących treści i nasze aktualności zapraszamy Was na naszego instagrama:

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, prelegentkom i prelegentom, firmom i organizacjom za wspólnie spędzony czas i energię, którą włożyłyście w to wydarzenie. Wasza obecność i zaangażowanie są dla nas niezwykle ważne! 

Do zobaczenia na kolejnej edycji Beyond Labels! 

Ekipa BL 

Pierwsza edycja Inkluzywnych Targów BeyondLabels Pracy Za nami! 

17 i 18 Listopada 2023, podczas ogólnoświatowego Tygodnia Świadomości Transpłciowości, w krakowskim Domu Utopii odbyły się Pierwsze w Polsce Inkluzywne Targi Pracy! I co to była za premiera nowego formatu, to tego nikt się nie spodziewał! 

Czym są targi pracy, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać – jest to możliwość zapoznania się z ofertami prac w danych organizacjach nie tylko w formie ogłoszenia o prace, ale również porozmawiania z osobami pracującymi w danej firmie. Dzięki temu możemy lepiej poznać kulturę i środowisko pracy, zadań nurtujące nas pytania, a przy okazji zgarnąć firmowe gadżety! 

Co zatem wyróżnia projekt Beyond Labels? To, że jest dedykowany naszej społeczności i tworzony przez nią samą. Wiemy, że obecnie na rynku pracy jest trudno. A kiedy dołożysz do tego bycie z mniejszości, stres mniejszościowy, to nawet kiedy posypiesz to brokatem – to zadanie nadal jest trudne do wykonania! 

Federacja Znaki Równości od lat współpracuje z biznesem – szkolimy osoby pracownicze i kadrę menadżerską, konsultujemy i wdrażamy projekty, doradzamy w zakresie inkluzywnych rozwiązań i polityk. A dzięki temu – wiemy które firmy faktycznie dokładają wszelkich starań, by każda osoba czuła się tam bezpiecznie i mogła się rozwijać. I to właśnie zainspirowało nas do stworzenia Pierwszych w Polsce Inkluzywnych Targów Pracy Beyond Labels! 

Co działo się podczas pierwszej edycji? 

W przestrzeni targowej swoje stoiska miały UBS – który był również partnerem pierwszej edycji, HSBC, StateStreet, IG, Jacobs, Sylvamo, Aon, i Akamai. Każda z firm przygotowała specjalne, ekologiczne i tęczowe gadżety. Przeszły one również selekcję, byśmy miały pewność, że będziemy tam bezpiecznx jako społeczność! Często było słychać pytania o polityki antydyskryminacyjne, o to jak zmienić imię w systemach i jak długo to trwa, czy o benefity dla osób partnerskich tej samej płci.  

W strefie edukacyjnej też był ruch jak w ulu! Pierwsza edycja targów Beyond Labels skupiała się na wchodzeniu na rynek pracy. Dlatego też wszystkie wykłady, panele i warsztaty były skoncentrowane na tym szerokim temacie. Pierwszy dzień otworzył panel dyskusyjny o tym, jak być sobą w pracy. Swoją historią podzieliły się Adriana Hyzopska, finalistka Top Model oraz Weronika Szwugier, artystka z branży game devowej. Później było coraz bardziej merytorycznie! Kolejne wystąpienia dotyczyły sieci pracowniczych, kompetencji, które przydają się na rynku pracy, warsztatów z pisania CV, czy panel o tym, jak sprawić jak najlepsze pierwsze wrażenie. A czerpiąc z idei szybkich randek – stworzyłyśmy również przestrzeń do speed mentoringu – by połączyć zainteresowane osoby z osobami mentorskimi z firm UBS i StateStreet – które były mocno zaangażowane w pomoc w organizacji wydarzenia. 

Nie zabrakło paneli dedykowanej społeczności osób transpłciowych. Wykład o prawnych ramach transpłciowości poprowadziła Ola Owca z grupy prawnej Federacji Znaki Równości. Rozmawialiśmy też o tym, jak działa stres mniejszościowy i jak sobie z nim radzić – dzięki dr Magdzie Mijas, która razem z Dawidem Wojtyczka poprowadziła wartościową i edukacyjną sesję.  

W trakcie trwania wydarzenia darmowe testy na choroby przenoszone drogą płciową zapewniło Stowarzyszenie Jedeń Świat. A całość nie odbyłaby się, gbyby nie grant z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie – w ramach którego realizujemy projekty dedykowane naszej społeczności na rynku pracy. 

Jak widać projekt Beyond Labels jest czymś więcej, niż klasyczne targi pracy. Naszym celem jest czuła rewolucja, dzięki której każda osoba będzie mogła godnie pracować i czuć się bezpiecznie! Dlatego liczymy na Waszą obecność na kolejnych edycjach i jak zawsze – szczery feedback! 

Jeśli umknęły Wam jakieś wykłady lub chcecie do nich wrócić, zapraszamy na naszego YT, gdzie jest już pełna playlista zapisanych wystąpeń: https://youtube.com/playlist?list=PLsfVh64uWGcAsbi-T4BXOoXcWbaQE85-t&si=DwDA7ndpRtEXN8Qg 

A po więcej inspirujących wieści i aktualności zapraszamy na naszego instagrama:

Dziękujemy za tak intensywne dwa dni i obiecujemy, że kolejne edycje będą jeszcze bogatsze! 

Do zobaczenia niebawem! 

Ekipa BL 

Faq Najczęściej zadawane pytania dotyczące targów

Jak przygotować się do targów?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Sit amet aliquam id diam. Dictum varius duis at consectetur. Faucibus interdum posuere lorem ipsum. Nisi quis eleifend quam adipiscing vitae proin sagittis. Ornare aenean euismod elementum nisi quis eleifend quam adipiscing. Massa tempor nec feugiat nisl pretium fusce id velit. Tempus quam pellentesque nec nam aliquam sem et tortor. Morbi enim nunc faucibus a pellentesque sit. Etiam erat velit scelerisque in dictum non consectetur a. Scelerisque purus semper eget duis at tellus at. Augue interdum velit euismod in. Tristique nulla aliquet enim tortor at auctor urna.

Jak złożyć zgłoszenie na targi?

Mauris dui tortor, mattis at tellus at, euismod porttitor justo. Praesent faucibus interdum leo egestas sodales. Maecenas maximus dignissim enim at convallis. Quisque sagittis cursus sodales. Pellentesque leo libero, gravida quis est ut, tristique scelerisque purus. Nullam bibendum non risus ac cursus. Suspendisse maximus libero a mattis rhoncus.

Cras nec nisi et ante euismod porttitor sed tempor neque. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Morbi lobortis aliquam quam, et ultrices magna tempus quis. Sed sit amet vestibulum diam. Sed ligula turpis, condimentum et ultrices eu, luctus quis leo. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Nam ornare pellentesque fermentum.

Kto może wziąć udział w targach?

Nam sit amet maximus massa, in consectetur arcu. Nulla fermentum nisi consectetur pharetra cursus. Donec dui ligula, vulputate id sagittis cursus, placerat vitae mi. In posuere euismod sodales. In lacinia risus ut tincidunt faucibus. Maecenas posuere dui condimentum est pellentesque finibus. Maecenas molestie consequat libero, et bibendum est scelerisque sed.

Phasellus facilisis purus id fermentum porta. Duis nibh quam, consectetur ac tempor in, vestibulum in nibh. Nam posuere mauris quis massa venenatis, facilisis fermentum tellus malesuada. Phasellus commodo lectus justo, aliquam venenatis velit maximus a. Vivamus eleifend sapien non ligula auctor, vitae dapibus magna dictum. Nunc pellentesque tellus ut elit fringilla bibendum. Integer ut posuere sapien. Nulla at quam nunc. Duis lobortis ante pellentesque, iaculis lorem in, blandit erat.

Pytanie 4

Fusce varius tincidunt laoreet. Maecenas ligula enim, sollicitudin eget fermentum eu, tristique id tortor. Proin lacinia, sem et bibendum interdum, odio ligula facilisis enim, in efficitur ipsum nunc at velit. Sed tincidunt a ipsum eu rutrum. Aliquam vel augue non quam ornare maximus. Curabitur eleifend nunc eu arcu sagittis tincidunt. Donec mattis, purus quis varius porta, sem lorem vulputate dui, congue molestie lorem tortor sed est. Vivamus eu mauris sem. Ut vel nibh nec mi convallis egestas. In hac habitasse platea dictumst.

Praesent convallis mauris sit amet iaculis luctus. Curabitur faucibus congue turpis, viverra porttitor turpis ullamcorper sagittis. Phasellus vel eros ac orci vestibulum vulputate vitae id risus. Aliquam tristique cursus nisl, sagittis pharetra lacus volutpat a. Pellentesque ligula nulla, fringilla cursus mauris nec, fringilla imperdiet turpis.